top of page

PINAR AYHAN

PA.jpg

Sanatçı

Tarih Anlatıcısı

Eğitmen

Pınar Ayhan, 1972’de Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde doğdu. Ankara Özel Yükseliş Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler alanında master dersleri aldı.  ​Üniversite yılllarında orkestra solistliği ile profesyonel müzisyenliğe başlayan Pınar Ayhan, 1994-2014 yılları arasında TRT'de çeşitli programlarda sunuculuk ve müzisyenlik yaptı. 

1996 ve 1997 yıllarında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde Türkiye ikincisi olan Pınar Ayhan, 2000 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalinde Grup S.O.S. eşliğinde, sözleri kendisine ve Orkun Yazgan'a, bestesi eşi Dr. Sühan Ayhan’a ait “Yorgunum Anla” adlı şarkıyla Türkiye birinciliğini kazandı. Sanatçı, ilk kez yarı Türkçe, yarı İngilizce olarak seslendirilen bu şarkıyla 45. Eurovision Şarkı Yarışmasında ülkemizi Stockholm’de başarıyla temsil etti ve 59 puanla 10.cu oldu.

​​​

Pınar Ayhan, Baha Müzik Yapım Organizasyon şirketini kurarak 2012 yılında, ilk albümü “Duyuyor musun?” ile kendine ve eşi Dr. Sühan Ayhan'a ait şarkıları hayata geçirdi. Ardından, 2013 yılında, Burak Kaya'nın "Cango'ya Türküler" albümünde, caz yorumuyla icra edilen türkülere sesini verdi.  2014 yılında ise bu kez "İkimiz İçin" adlı ikinci albümünü kaydetti. 

2014-2016 yılları arasında Baha Müzik Yapım Organizasyon ile internette YouTube üzerinden canlı yayınlanan "Misafir Şarkılar" adında 2 yıl boyunca devam eden 18 programlık konser dizisi projesini gerçekleştiren sanatçı, hem albüm şarkılarını, hem de unutulmaz klasikleri, samimi bir ev ortamında misafir ettiği birbirinden değerli sanatçılarla birlikte, takipçilerinin evlerine misafir olarak seslendirdi. 

2016 yılında sanatçı, "Orada Duruverseydi Zaman" adlı müzikli anlatı projesini hayata geçirdi ve Türkiye Cumhuriyetininin önemli şahsiyetlerinin satır aralarında kalmış gerçek hikayelerini, her hikayenin içinden taşan ezgilerle bezeyerek tiyatro sahnelerinde seyirciyle buluşturdu. 2017 yılında bu projenin devamı niteliğinde olan "Kemâl" adlı müzikli anlatı ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamını ve çocukluğundan ölümüne yaşamından önemli kesitleri, onu Atatürk yapan insanları ve olayları sahneye taşıdı. 29 Ekim 2016 tarihindeki ilk gösteri ile başlayan bu serüvende, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Denizli, Balıkesir, Çanakkale, Antalya, Samsun, Adana, Eskişehir, Kayseri, Trabzon, Elazığ, Zonguldak, Merkezefendi (Denizli), Merzifon (Amasya), Bodrum, Datça ve Fethiye (Muğla), Hasanoğlan / Elmadağ (Ankara), Mihalıççık (Eskişehir), Karabağlar (İzmir) gibi il ve ilçelerde 200'e yakın gösteri sahneledi. 2021 yılında projenin üçüncü ürünü olan "Dinle Çocuk" müzikal belgeselini yazdı ve sahneye koydu.

 

"Orada Duruverseydi Zaman" müzikal belgeselinde hikayesini anlattığı, Türkiye'nin ilk seyyar sergisi Karadeniz Vapuru'nun seyir defterini yayına hazırlayarak "Atatürk'ün Sergi Vapuru" adıyla kitap haline gelmesini sağladı.

Bu iki müzikal belgesel projenin yanısıra,  "Ezgisi Olan Hikâyeler / Hikâyesi Olan Kadınlar",  "Zamansız Ezgiler", "Aşk Olsun!", "Fakat Ne Eğlenmişiz!" gibi konuya özgü müzikli performanslar sergilemeye başladı.

​​

Sahnede anlattıklarını sahaya taşıyarak topluma karşı sorumluluğunu yerine getirmek üzere adım atan Pınar Ayhan, kırsal ile kent arasındaki köprüleri sosyal yardımlaşma, eğitim, kültür, sanat ve spor yoluyla bütüncül yaklaşımla yeniden oluşturabilmek ve onarabilmek adına 2020 yılında Tohumluk Vakfı'nı kurdu. Halen Tohumluk Vakfı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca meme kanserinde erken tanının önemini vurgulamak için kurulan Farkındalığın Gücü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Ankara Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD), Ankara Halkla İlişkiler Derneği (AHİD) ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV)  Genel Kurul üyesidir. 

Uzmanlaştığı konular: Sunum Becerileri / Doğaçlama / Sanatsal Mekan Kullanımı / Sanat Yoluyla İletişim/Hikaye Anlatıcılığı/Hitabet/Beden Dili

www.pinarayhanofficial.com

ITIR ERSOY

Itır Hoca yeni.jpg

İletişim Danışmanı

Eğitmen

1975 yılında AİTİA İşletme Bölümünü bitirdi. 1980 yılından başlayarak birçok kurumda iletişim danışmanı, halkla ilişkiler koordinatörü, etkinlik sorumlusu vb. olarak görev aldı. LSPR’ın (London School of Public Relation) Ankara Koordinatörlüğünü ve eğiticiliğini yaptı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’de “Yüz yüze İlişkiler ve Beden Dili”, “Halkla İlişkiler Yazarlığı”, “Medya İlişkileri Teknikleri” ve “İmaj Yönetimi” dersleri verdi. Ankara, Hacettepe, TED, TOBB ve Çankaya Üniversiteleri ile Bilsit-AHLA Uluslararası Eğitim Kurumu ve AHİD-Ankara Halkla İlişkiler Derneği sertifika programlarında öğretim elemanı, eğitim koordinatörü, program sorumlusu görevlerinde bulundu. Pek çok kurum, organizasyon ve medyada, eğitim, konferans, panel, sempozyum, çalıştay vb özel etkinlikler çerçevesinde eğitmen, konuşmacı, sunucu, yönetici olarak yer aldı. AHİD Dergisi, GÜ İletişim Fakültesi 40. Yıl Dizisi ve periyodikleri vb. yayınlar ile çeşitli seminer, konferans ya da forumların basılı belgelerinde yazı ve konuşma metinleri yayınlandı. Ayrıca Spor Oyunları Ansiklopedisi adlı tematik eserin yayın kurulunda yer aldı. Çeşitli eğitim ve danışmanlık kurumlarının eğitici listelerinde de yer almış; Bakanlıklar ve bağlı kurumları, TSK’nın farklı birimleri, yerel yönetimler ile STK’lar vb. kurumsal organizasyonlarda eğitimler verdi. Aralarında STK, siyaset kurumları, özel sektör ve meslek kuruluşları yöneticileri, yerel yöneticiler ve yönetici adaylarının bulunduğu kişilere, “Kişisel İfade ve İmaj / Medya İle İlişkiler / Organizasyon” ana başlıklarında kişisel danışman ve farklı sektörlerdeki kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine “Stratejik İletişim”, “Kurumsal İletişim”, “Halkla İlişkiler” konularında iletişim danışmanı olarak hizmet vermeyi sürdürdü. Benzer çalışmalarının yanı sıra, küçük ve/veya türdeş gruplara ya da kişilere yönelik, özel kurgulanmış eğitimler vermektedir.

 

Uzmanlaştığı konular: İletişim Disiplinleri / Halkla İlişkiler / Kişilerarası İlişkiler-Etkili İletişim Becerileri / Kurumsal İletişim / Anlatım ve Sunum Becerileri / Medya İlişkileri Yöntemleri / Kriz İletişimi / Kişisel İfade-Kişisel İmaj / Kurumlarda Sosyal Davranış ve Protokol / Eğiticinin Eğitimi

ZAFER ELGİN

diksiyon eğitimi.jpg

TRT Spikeri

...

Pınar Ayhan
Itır Ersoy
Zafer Elgin
bottom of page