top of page

'Kemal' müzikali 19 Mayıs 1919 için turnede

 

9 Mayıs 2019

Müzisyen Pınar Ayhan, fikri ve projesi kendisine ait "Kemal" isimli müzikal belgeselle Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a ayak basmasının 100. yılına özel turneye çıktı.

WhatsApp Image 2019-05-12 at 17.29.11.jp

... "Topladığım her hikaye, asırlarca sandık içinde unutulmuş bir mücevher gibi bulunmayı bekliyordu adeta. Anlatılmayı, “buradayız ve biz sizin için, yaşayacağınız her şeyi çoktan yaşadık.” diyen halleriyle paylaşılmayı istiyorlardı. Işığı cılız da olsa hâlâ yanan, yanmaktan camı islenmiş birer gaz lambası gibi, silinmeyi, parlatılmayı ve yeniden aydınlatmayı bekliyorlardı..."

ADD'den müzikli Atatürk belgeseli

Haber Gazetesi 

Samsun

9 Mayıs 2019

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi öncülüğünde Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamının anlatıldığı Orada Duruverseydi Zaman 'Kemal' müzikali Samsunlular ile buluştu.

41bf3913d85m.jpg
tum-odul-alanlar-5db1531d7e8b4.jpg
Ekran Resmi 2019-10-25 12.30.02.png
Zamanın Durduğu Akşam! / Yüksel Baysal

26 Kasım 2017

... Önceki akşam Merinos’ta izlediğimiz “Orada Duruverseydi Zaman” adlı belgesel anlatı, üstüne kül dökülmek istenen közün alevini yeniden harlayarak, tarihin dışına atılmış alanları aydınlattı. Gözden ve gönülden ırak hale gelen tarihin karanlıkta bırakılan bölmelerine ışık tuttu. Yüreğimiz ferahladı, yüzümüz aydınlandı, perdeden yansıyan gökkuşağı renkleri hepimizi içine aldı...

Türkiye'nin ilk müzikal-belgeseli: Orada Duruverseydi Zaman / Özgür Billur

3 Kasım 2017

... Kötümserliğin ve bedbinliğin kol gezdiği bir dönemde şafak gibi doğuyor. Tarihe bakarak neleri başarabildiğimizi gösteriyor. Bunu hamaset için değil, tekrar başarabileceğimizi göstermek için yapıyor. Sözle, müzikle, emekle, aşkla.. Ne diyelim? Aşk olsun sana Cumhuriyet kadını. Yolunuz açık olsun!

HINCAL ULUÇ - Hıncal'ın Yeri...

6 Mayıs 2017

Geçenlerde, Ankaralı başarılı plastik cerrah Prof. Sühan Kardeşim beni arayarak, eşi Pınar Ayhan'ın sahneye koyduğu bir müzikale çağırdı.
Oyunu seyrederken 40 yıl önceki anılarıma döndüm... Sahneye konuşu, sunuşu, müzikleri ile özgün, ayrıcalıklı, heyecan verici, düşündürücü, zaman zaman coşkulu, bazen de hüzünlü 2 saat geçirttiler bize... Pınar, 2000 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil etmiş, uzun yıllar da TRT'de program sunuculuğu yapmış bir sanatçı. "Orada Duruverseydi Zaman" adlı müzikal-belgeselle, bildiğimiz tarihin bilinmezlerini, uzun yılların emeği ile araştırmış.. Duru bir Türkçe ve yalın bir müzik eşliğinde bizleri Cumhuriyetin kuruluş yıllarına götürdü.

Pınar Ayhan: 'Gerçekleri damarlarına basa basa anlattık'

19 Nisan 2017

Sergilendiği salonlarda izleyeciler tarafından oldukça ilgi gören oyunun ana mesajını Ayhan “kendi kurtarıcın olabilirsin” olarak tanımlıyor. Ayhan dönem gerçeklerinin yansımasını şöyle değerlendiriyor: “Bir tarihte bu dünya savaşlarını, eğitim devrimlerini, hikaye, masal, film, roman zannettik. Biz bugün olumlu ya da olumsuz onlar sayesinde bunları yaşıyormuşuz.”

YEKTA GÜNGÖR ÖZDEN - Bu arada bir ışık...

9 Şubat 2017

Oyuncu Pınar AYHAN'ın Ankara'da tek başına sahneyi doldurarak müzisyen arkadaşlarının katkısıyla başarıyla sergilediği “Orada Duruverseydi Zaman” adlı, iki perdelik oyun her yönüyle ilgiyle karşılanıp yoğun alkış aldı. 

9 Mart 2017

Şarkıcı, sunucu Pınar Ayhan’ın tasarladığı, gazeteci ve araştırmacı Banu Mertyürek Güler’in metinleştirdiği, Gülçin Onbaşıoğlu’nun proje kordinatörlüğünü üstlendiği, ‘Orada Duruverseydi Zaman’ Türkiye tarihinin perdelerini sahnede aralıyor. Yaklaşık 2 yıllık bir hazırlık sürecinin ardından oyun geçtiğimiz hafta prömiyerini yaptı.

28 Aralık 2016

Yaklaşık iki yıllık bir hazırlık sürecinin ardından dün gece, Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin 97’nci yıldönümünde sergilenen Orada Duruverseydi Zaman’a hayran kaldım. 5 kişilik bir orkestra eşliğinde sanatçı Pınar Ayhan mükemmel bir oyun sergiliyor.

bottom of page