top of page

27 Eki Per

|

ANKARA

DİNLE ÇOCUK

Geçmiş geleceğe fısıldıyor…

DİNLE ÇOCUK
DİNLE ÇOCUK

Saat ve Yer

27 Eki 2022 19:30 – 22:30

ANKARA, Emniyet, Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Cd, 06560 Yenimahalle/Ankara, Türkiye

Bu Etkinlik Hakkında

Etkinlik 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Çankaya Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olup tüm halkımız davetlidir. Yer fişleri 17 Ekim 2022 Pazartesi gününden itibaren Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi, Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Çankaya Belediyesi Başkanlık Binası Halk Masasından ÜCRETSİZ olarak temin edilebilir.

Pınar Ayhan'ın üçüncü müzikal belgeseli "Dinle Çocuk”ta, Afife Jale'den Şerife Bacı'ya, Tunalı Hilmi'den Mehmet Akif'e, Mahmut Sadi Irmak'tan Rauf İnan’a, İstanbul'dan İnebolu'ya, Çifteler'den Konya'ya, Irak'tan Ankara'ya, yüz yıllık hikâyeler var...

Tarih anlatıcısı Pınar Ayhan’a sahnede Evren Kalaycıoğlu yönetimindeki canlı orkestra ile birlikte, bu kez genç oyuncu ve şarkıcı Gizem Aybek eşlik ediyor. Orkestra, Evren Kalaycıoğlu (Piyano ve orkestra şefi), Elif Ece Kaya (Keman), Yağmur Bilgin (Viyolonsel) ve Efil Özdemir (Klarnet) gibi deneyimli müzisyenlerden oluşuyor. Ses ve teknik yapım YeSa, Işık Tasarımı Mustafa Bal tarafından gerçekleştiriliyor.

Hayattan, gelecekten ümidini kesen; geçmişine dair hiçbir bağ hissedemeyen, köklerinden koparılmış bir gencin, eline aldığı kitabın sayfalarını çevirmesiyle başlıyor tüm hikaye.. Sayfalar art arda açılırken, perdeler bir bir aralanırken, tarihte bir yerlerde tanıdığı kahramanların hikâyelerinde buluyor kendini... On yıllar arasında seyahat eder gibi, gidip geliyor geçmişin yollarında... Kitapta yazılanları anlatan ses, önce tarihteki kahramanların, sonra da kendi vicdanının sesi oluyor; onu geçmişiyle yüzleştiriyor. Doğruyu da yanlışı da, iyiyi de, kötüyü de yaşanmış hikayelerde bulup aşılıyor kendini... Hiçliğin sınırlarında gezinirken, okuduğu her kelime tutunacak birer dala dönüşüyor ve içine düştüğü kimliksizlik dehlizinden çıkarıyor onu... İçleri boşaltılan ülke, vatan, toprak, özgürlük, cumhuriyet, azim ve kararlılık kelimeleri yeniden anlam kazanıyor. Kurtarıyor onu ve umut sırtlarına çıkarıyor sürükleyerek... “Dinle Çocuk!”, “Artık hiçbir şey duymuyorum.” diyen herkesin kulaklarına gerçekleri fısıldıyor ve duymazı duyar, görmezi görür kılıyor.

Şimdi duymak ve görmek zamanı...

Geçmiş geleceğe fısıldıyor…

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page